FRIDAY | SATURDAY | SUNDAY


FRIDAY, JUNE 17

Time Location Activity
4:00-5:00 pm MAIN STAGE Doors open, DJ
5:00-6:00 pm MAIN STAGE The Royal Foundry
6:30-7:30 pm MAIN STAGE The Wet Secrets
8:00-9:00 pm MAIN STAGE The Dudes
9:30-11:00 pm MAIN STAGE The Sheepdogs
SATURDAY, JUNE 18

Time Location Activity
11:00 am Festival grounds open. Rotary District 5370 Kid Zone opens
12:00-1:00 pm ATB LOCAL STAGE House Band
12:00 pm FOOD STAGE The Burly Chef – Daniel Huber
12:45-1:15 pm FOOD STAGE Brian Misko – Perfecting the Pork Burger
1:30-2:00 pm FOOD STAGE Taste Alberta/Commodity Groups
1:45-2:45 pm ATB LOCAL STAGE House Band
2:00 – 5:00 pm Commonwealth Stadium Edmonton Eskimos v. SK Roughriders
2:15-2:45 pm FOOD STAGE Diva Q – Asian Inspired Sesame Pork Loin Skewers
3:00-3:30 pm FOOD STAGE Nelvin Reyes (Pampa’s Brazilian Steakhouse) ‘Grilled Beef Ribs Mini Sandwiches with Onion Salsa’
3:15-4:00 pm ATB LOCAL STAGE Dirt Road Angels
3:30 pm Alberta Pork Challenge Turn-in (BBQ teams)
3:45-4:15 pm FOOD STAGE Chef Andrew Cowan
4:00-5:00 pm MAIN STAGE Trevor Panczak
3:45-4:15 pm FOOD STAGE Victor Hugo Raya (La Mar Land & Sea) – Mexican Chorizo & Quesadilla
4:30-5:15 pm ATB LOCAL STAGE Dirt Road Angels
4:30 pm Chef’s Choice Turn-in (BBQ teams)
5:00-6:00 pm MAIN STAGE Hey Romeo
6:00-6:45 pm ATB LOCAL STAGE Dirt Road Angels
6:30-7:30 pm MAIN STAGE Washboard Union
7:00 pm Rotary District 5073 Kid Zone closes
7:15-8:15 pm ATB LOCAL STAGE Trevor Panczak
8:00-9:00 pm MAIN STAGE Diamond Rio
9:00-10:00 pm ATB LOCAL STAGE Trevor Panczak
9:30-11:00 pm MAIN STAGE Gord Bamford
11:00 pm Festival grounds close
SUNDAY, JUNE 19

Time Location Activity
11:00 am Festival grounds open. Rotary District 5370 Kid Zone opens.
11:00 am MAIN STAGE Doors open, DJ
11:30 am ATB LOCAL STAGE House Band
12:00 pm Chicken Turn-in (BBQ teams)
12:00-12:30 pm FOOD STAGE Diva Q – the BBQ Competition & Orange-Glazed Ginger Pork Kebab
12:15-1:15 pm MAIN STAGE Prism
12:30 pm Pork Ribs Turn-in (BBQ teams)
12:45-1:15 pm FOOD STAGE Chef Lindsay Porter
1:00 pm Pork Butt Turn-in (BBQ teams)
1:00-1:45 pm ATB LOCAL STAGE House Band
1:30 pm Beef Brisket Turn-in (BBQ teams)
1:30-2:00 pm FOOD STAGE Elyse Chatterton – Breaking it Down: Butchering Half a Pig
1:45-2:45 pm MAIN STAGE Headpins
2:15-2:45 pm FOOD STAGE Taste Alberta/Commodity Groups
2:30-3:15 pm ATB LOCAL STAGE Ann Vriend
3:00-3:30 pm FOOD STAGE Richard Toll (Rage Catering)“Innis & Gunn Rum Cask Pulled Pork”
3:15-4:30 pm MAIN STAGE Loverboy
3:45-4:15 pm FOOD STAGE Taste Alberta/Commodity Group demo
4:15-5:00 pm ATB LOCAL STAGE Ann Vriend
4:30-5:00 pm FOOD STAGE Danielle Job – Smoked Veggie Tacos
5:00-5:45 pm MAIN STAGE Awards and Wrap-up
6:00 pm Grounds close.